واتر استاپ محصولی است که برای آب بندی قسمت هایی از بتن که به دلایل مختلف ( از جمله بتن ریزی در زمانهای مختلف ، تغییر زاویه سطح بتن و … ) دارای درز میباشند بکار می رود. این محصول بیشتر در مواردی که بتن در معرض عبور و یا تماس با مایعات میباشد کاربرد  دارد ؛ مواردی از قبیل استخرها ، کانال های فاضلاب و … واتر استاپ های این شرکت از جنس (  پلی وینیل کلراید ) ساخته     می شوند و دارای قابلیت افزایش طول و انعطاف پذیری مناسب برای استفاده در آب بندی درزهای بتن می باشد.

واتر استاپ های تولیدی این شرکت در سایزهای گوناگون و انواع تخت دیواری ، حفره دار دیواری ، تخت دمبلی ، حفـره دار دمبلی ، تخت کفی و حفره دار کفی طراحی و تولید می شود

 

انواع واتر استاپ pvc

  • واتراستاپ دیواری تخت (E) : مناسب برای درزهای اجرایی و قطع بتن ریزی
  • واتراستاپ دیواری حفره دار (O) : مناسب برای درزهای انبساطی و ژوئن ها
  • واتراستاپ کفی تخت (EF) : مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی کف
  • واتراستاپ کفی حفره دار (OF) : مناسب برای آب بندی درزهای انبساطی کف
  • واتراستاپ تخت دمبلی (EM) : مناسب برای درزهای اجرایی و قطع بتن ریزی با قدرت استحکام و کشش بالا
  • واتراستاپ حفره دار دمبلی (OM) : مناسب برای درزهای انبساطی با قدرت استحکام و کشش بالا
روش نصب

واتراستاپ را در محلی که پیش بینی قطع بتن شده است قرار داده، طوری که نیمی از عرض واتراستاپ  در بتن ریزی  اول و نیمه دیگر در بتن ریزی دوم دفن شود. بتن را به آرامی ریخته تا واتراستاپ از محل نصب جدا نشود 

در مورد واتراستاپ حفره دار نیز روش به همین ترتیب است ، با این تفاوت که حفره واتراستاپ دقیقا” در محل پیش بینی شده  درز انبساط قرار می گیرد.جهت اتصال و ثابت سازی واترستاپ در سازه ، از گیره هایی که به این منظور طراحی شده استفاده نمایید.

واتراستاپ باید به طرز مناسبی مهار گردد تا از حرکت در هنگام بتن ریزی جلوگیری شود . استفاده از گیره های نگهدارنده واتراستاپ (۴گیره در هر متر طول) جهت مهار کردن بال های واتراستاپ به میلگردها توسط مفتول های فولادی متدوال است.

نکته قابل توجه در این مرحله دوری جستن از سوراخ کردن واتر استاپ و عبور ندادن سیم های نگهدارنده از درون سوراخ ها می باشد.

بتن اطراف واتراستاپ باید کاملا ویبره گردد تا عملیات مدفون شدن واتراستاپ در بتن با کیفیت عالی انجام شود. بهتر است در اطراف واتراستاپ از بتن با دانه های ریزتر استفاده کرد زیرا بالچه ها و برجستگی ها زمانی به وظیفه پیش بینی شده خود عمل می کنند که بتن بدون هیچ فضای خالی اطراف واتراستاپ را برطرف گرفته باشد.