1394122116141876078302

ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای بی قاعده در پایتخت/مجوزها بر اساس طرح جامع شهری صادر شود

به نقل ازخانه ملت، در واکنش به اظهارات مطرح شده از سوی یکی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه ساخت و سازهای عجیب و غریبی در سطح شهر در حال انجام است، گفت: اصولا شهر تهران استاندارد لازم را برای ساخت و ساز ندارد و از گذشته تاکنون به مسائلی مانند ترافیک، مسائل زیستی، فرهنگی، اجتماعی و به ویژه زیبایی شناسی در حوزه ساخت و ساز بی توجهی شده است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت جلوگیری از ساخت و سازهای بی قاعده در پایتخت تاکید کرد و افزود: شهرداری باید به صورت قاطع و جدی از ادامه روند چنین ساخت و سازهای غیراصولی و بی قاعده جلوگیری کرده و اجازه ندهد که افراد با سودجویی چهره شهر را نامطلوب جلوه دهند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، از روند قطع درختان و تخریب باغ های پایتخت برای برج سازی انتقاد کرد و یادآور شد: متاسفانه در شمال تهران افراد با تخریب باغ ها و قطع درختان اقدام به ساخت برج هایی ۲۰ طبقه و حتی بالاتر از آن کرده اند.

وی بر ضرورت رعایت تعادل و توازن در ساختمان سازی تاکید کرد و افزود: متاسفانه این مسائل از گذشته تاکنون در کلانشهر تهران رعایت نشده و هنوز در کوچه ها شاهد احداث ساختمان هایی نافرم و ناهماهنگ هستیم در حالی که اگر شهرداری بر ساخت و سازهای بی قاعده نظارت نداشته باشد پایتخت درآینده با مشکلات جدی روبرو خواهد بود.

عارفی با بیان اینکه مجوزهای ساخت و ساز بنابر یک برنامه بلندمدت و جامع شهری باید صادر شود، گفت: عدم رعایت توازن و تعادل در نظام شهری باعث بروز تبعات اجتماعی زیادی مانند افزایش ترافیک و … شده البته هر چند در حال حاضر در نحوه ساخت و سازها دچار چالش و بحران هستیم ولی در آینده این وضعیت بحرانی تر خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، تخریب ساخت و سازهای بی قاعده و غیراصولی را در پایتخت ضروری خواند و یادآور شد: همانطور که پیشتر نیز گفتیم شهرداری باید در ابتدا چنین مجوزهایی را صادر نکند ولی اگر چنین ساخت و سازهایی شکل بگیرد باید اقدام به تخریب بنا کند البته باید با مجوزدهندگان نیز به صورت جدی برخورد کرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون و برنامه جامع برای ساختمان سازی در کشور نداریم، گفت: در حال حاضر مشکل ما نبود یک برنامه و قانون است که تعیین کند ساخت و سازها بر چه اساسی باید انجام شود بنابراین بهتر است برنامه جامع و قانونمندی برای همه شهرهای کشور طراحی شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: این برنامه جامع باید بدین شکل باشد که یک برنامه ۱۰۰ ساله مانند میزان فضای سبز، چگونگی عرض خیابان ها، مسیر تردد حل و نقل عمومی و مترو، نحوه ساخت پیاده روها در آن پیش بینی شده باشد، بهتر است در هنگام ساخت و سازها به مسائل زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی توجه شود.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شورای شهرها باید نظام جامع شهری را طراحی کنند، تصریح کرد: همچنین وزارت راه و شهرسازی باید با همکاری شوراهای شهرها نظارت دقیقی بر طراحی نظام شهری داشته باشد البته دولت نیز باید در قالب شورای عالی معماری و شهرسازی، تکلیف و وظیفه خود را به درستی انجام دهد و همچنین شوراهای شهرها به عنوان ناظر از سوی شهروندان این موضوع را مدیریت و قانونمند کنند.

عبدالحسین مختاباد یکی از اعضای شورای شهر تهران طی روزهای اخیر با اشاره به ساخت و سازهای سطح شهر تهران، گفت: ساخت‌وسازهای عجیب و غریب در سطح شهر تهران در حال احداث است، این افراد زرنگ چه کسانی هستند که می‌توانند چنین مجوزهایی اخذ کنند؟

وی، ادامه داد: بهتر است این ساختمان‌ها تخریب شوند تا عده‌ای فکر نکنند شهرداری دچار مشکل اقتصادی شده و برخی می‌توانند زرنگی کنند و این ساختمان‌ها را بسازند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>