images1

رشد ۲۰۰درصدی قیمت آجر در سال‌جاری در مقایسه با سال ۸۶

 محمدجعفر منتظری، در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد پیرامون آخرین وضعیت بازار مصالح ساختمانی در تهران گفت: امسال نیز در ادامه روند رشد قیمت مصالح ساختمانی که طی سال گذشته رخ داد، قیمت اغلب مصالح اساسی افزایش یافت.به طوری که گچ از کیسه‌ای ۷۰۰ به ۱۲۰۰، ماسه از تنی ۵هزار به ۶۵۰۰ و آجر از تنی ۱۵هزار به ۴۵هزار تومان در فاصله بهار ۸۶ تا ۸۷ رشد قیمت داشته است.
وی تصریح کرد: در بازارهایی نظیر سیمان و آهن‌آلات ساختمانی نیز وضعیت به گونه‌ای است که اگر یک تن سیمان با نرخ دولتی بین ۴۵ تا ۵۰هزار تومان باشد، در بازار آزاد با قیمتی بین ۱۰۰ تا ۱۱۵هزار تومان عرضه می‌شود. هر چند که در زمان واگذاری توزیع سیمان به فرمانداری‌ها نیز بازار سیمان متشنج شد، اما اعلام رقم‌هایی نظیر ۱۷۰هزار تومان برای فروش سیمان در بازار آزاد دور از واقعیت بوده و تاکنون اتفاق نیفتاده است.
به گفته وی، طی سا‌ل‌جاری و در مقایسه با مدت مشابه در سال ۸۶، قیمت سیمان در بازار آزاد فرق چندانی نداشته است.
وی درباره اوضاع بازار آهن‌آلات ساختمانی به ویژه میلگرد نیز توضیح داد: میلگرد هم همانند اغلب مصالح ساختمانی با رشد قیمت در سال‌جاری مواجه بوده، به طوری که در اواخر بهار ۸۶ یک کیلو میلگرد حدود ۶۰۰تومان معامله شد، اما طی همین مدت در سال‌جاری حدود ۱۲۵۰ تومان عرضه می‌شود.
وی درباره ملزومات شرایط کاهشی یا تثبیت قیمت مصالح ساختمانی در کشور گفت: در شرایط کنونی دو راه وجود دارد؛ یا ساخت‌وسازها کاهش یابد یا تولید داخل و واردات در بخش مصالح ساختمانی افزایش یابد.در غیر این صورت، رشد قیمت‌ها در این بخش انتظار می‌رود.
وی ابراز عقیده کرد: افزایش قیمت مصالح ساختمانی تاثیری بر گرانی مسکن نخواهد داشت، چرا که در قیمت تمام شده هر مترمربع واحد مسکونی بین ۱۰ تا ۲۰درصد به عوارض ساخت‌وساز، حدود ۱۰درصد دستمزد کارگر و حدود ۸ تا ۱۰درصد مربوط به مصالح ساختمانی است و مابقی آن مربوط به قیمت زمین و گران بودن آن در اغلب نقاط کشور به ویژه کلانشهرها مربوط بوده و شواهد نشان می‌دهد طی یکسال گذشته قیمت زمین در شهرهای بزرگ حدود ۲۰۰درصد رشد داشته و همین عامل گرانی خانه‌ها خواهد بود.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>