22

اسپیسر چیست وچه نقشی در بتن ریزی مسلح دارد

عمده ترین ضعف درسازه های بتنی مسلح ،تاثیر عوامل محیطی مانند رطوبت،اکسیژن ،اسید ها و دیگر عناصر نفوذ یافته بر میلگردها یا آرماتور می باشد. برای محافظت از خوردگی میلگردها،با توجه به عوامل جغرافیایی و محیطی، طراحان اقدام به ایجاد فاصله بین میلگردهای بیرونی و انداره نهایی بتن می نمایند. در سالهای پیش برای به دست آوردن فاصله مطلوب از تکه های آجر و یا بتن ، چوب وغیره  استفاده میکردند که این کار هم فاقد دقت و یکدستی بوده و هم هزینه ای مضاعف بر مجموعه تحمیل میکرد.
امروزه اسپیسرها که به آن فاصله نگهدار و یا فاصله گذار نیز گفته میشود،این مهم را به عهده دارند.
اسپیسر ها از جنس پلاستیک فشرده و به وسیله ی قالبهای صنعتی و دستگاه تزریق پلاستیک در اندازه و شکلهای گوناگون و با کارآیی های متفاوت تولید می شوند.
اسپیسر ها فاصله ی مورد نظر بین بیرونی ترین ردیف میگرد ها و خاموتها و قالب و یا کف را تامین کرده و پوشش مناسبی از بتن در پیرامون آرماتور ایجاد می نماید. طبیعی است که با توجه به تولید اسپیسرهای پلاستیکی به وسیله ی قالب، تمام اندازه های فاصله ،بادقت بسیار بالایی رعایت شده و بتنی یکدست پدید می آید که خود باعث زیبایی و دوام سازه خواهد شد.
از دیگر مزایای اسپیسر های پلاستیکی کم وزن بودن و پیرو آن حمل و نقل آسان و کم هزینه می باشد. همه ی فواید فوق جایگاهی ویژه برای اسپیسر ها در سازه های بتنی گوناگون باز نموده و امروزه در صنعت ساختمان نقشی بسیار مهم ایفا می نماید.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>